Rumored
Release Date: 22 Dec, 2025
82% SPEC SCORE
$289
The Nokia X200 will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Nokia X200 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-po 5000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Nokia X200 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 2 MP, (macro) |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Color Options | Red on Black, Blue on SIlver |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer , Gyroscope, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia X200 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.


































