Release Date: 19 May, 2023
85% SPEC SCORE
$533
The Motorola Edge+ (2023) comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Long-lasting... Read More
Motorola Edge+ (2023) Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+12+50 MP (Triple Camera)
60 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 512GB
Battery
Li-Po 5100mAh
wired, 68W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Edge+ (2023) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 12 MP, (telephoto), 1.22µm, PDAF, (1/2.93") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.22µm |
| Tertiary | 50 MP, 114˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR, 10-bit HDR10+ |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.61µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60/120/240fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | 68W wired, 15W wireless, 5W reverse wired, 5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 161.2 x 74 x 8.6 mm (6.35 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Interstellar Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 41 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 12 14 20 25 26 28 29 30 38 41 41 48 66 70 71 77 78 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.4 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































