Release Date: 21 Oct, 2021
82% SPEC SCORE
$1,606
The Microsoft Surface Duo 2 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 8.3-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 4449 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Microsoft Surface Duo 2 Key Features
Display
8.3 inches (1892x2688 pixels) UHD
90Hz Refresh rate
Camera
12+12+16 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4449mAh
wired, 23W
Data Updated on: 01 May, 2026
Microsoft Surface Duo 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.3 inches, 204 cm² (~152.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 401 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 800 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 27mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 12 MP, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 16 MP, 13mm (ultrawide), 1.0µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | TOF 3D, (depth), Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4449mAh |
| Charging | 23W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Dimensions | 184.5 x 145.2 x 5.5 mm (7.26 x 5.72 x 0.22 in) |
| Weight | 284g |
| Color Options | Glacier, Obsidian |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus) glass back (Gorilla Glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 20 25 28 38 41 66 71 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 20 25 28 38 41 66 71 77 78 79 257 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (5CA) Cat20 2000 150 / 5G 6 Gbps DL |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), dual accelerometer, dual gyro, dual proximity, dual compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Microsoft Surface Duo 2 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.































