Release Date: 10 Sep, 2020
82% SPEC SCORE
$692
The Microsoft Surface Duo comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 8.1-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3577 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Microsoft Surface Duo Key Features
Display
8.1 inches (1800x2700 pixels) UHD
Camera
11 MP (Single Camera)
4K Video
Hardware
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Li-Po 3577mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Microsoft Surface Duo Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.1 inches, 195.4 cm² (~144.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | 401 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 640 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 11 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Aperture size: Uses main camera |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 3577mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| Software Updates | Android 12 |
Design
| Dimensions | 186.9 x 145.2 x 4.8 mm (7.36 x 5.72 x 0.19 in) |
| Weight | 250g |
| Color Options | White |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5) glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 46 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (CA) Cat18 1200 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), dual accelerometer, dual gyro, proximity, dual compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Microsoft Surface Duo Comparisons
Our Latest Blog
Learn how to backup Skype chat and files using the official export tool or manual methods before Skype shuts down. Ensure a smooth transition to Microsoft Teams.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.





























