Release Date: 15 Nov, 2019
86% SPEC SCORE
$429
The Lenovo Z6 Pro 5G comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.39-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $429 this... Read More
Lenovo Z6 Pro 5G Key Features
Display
6.39 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
48+8+16+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Lenovo Z6 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.39 inches, 100.2 cm² (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 403 ppi |
| HDR | HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 640 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 16 MP, 12mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | 2 MP, 2.9µm, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 2.9µm |
| Features | TOF 3D, (depth), Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 157.5 x 74.6 x 8.7 mm (6.20 x 2.94 x 0.34 in) |
| Weight | 185g |
| Color Options | Red, Blue |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 41 78 NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (5CA) Cat18 1200 150 / 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Lenovo Z6 Pro 5G Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.

































