Release Date: 14 Dec, 2021
80% SPEC SCORE
$175
The HTC Wildfire E2 Plus comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.82-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4600 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
HTC Wildfire E2 Plus Key Features
Display
6.82 inches (720x1640 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+5+2+2 MP (Quad Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T610 (12 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC Wildfire E2 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 110.5 cm² (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T610 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MP2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 13 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Dimensions | 174.2 x 78.6 x 9.3 mm (6.86 x 3.09 x 0.37 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC Wildfire E2 Plus Comparisons
Our Latest Blog
Explore the unboxing and review of the Nothing Phone (2a) Plus. its features, performance, first impressions and nothing phone 2a plus Price with our detailed overview.
Samsung Galaxy S26 Ultra, S26 Plus, and S26 hands-on review, covering key upgrades in AI, cameras, performance, design, and battery life for the 2026 flagship lineup.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Find out the dates, discount offers, and benefits of Flipkart's Big Billion Day sale in 2024. Explore shopping tips to get the best deals.
Discover the best phones to buy in 2026 with detailed comparison, rankings, pros and cons, and expert insights. Includes the top models plus a bonus. The perfect guide for choosing your next powerful flagship.










































