Release Date: 04 Jun, 2024
81% SPEC SCORE
$150
The HMD Vibe comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
HMD Vibe Key Features
Display
6.56 inches (720x1480 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
4000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
HMD Vibe Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 109.2 cm² (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | 251 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 480 nits (typ) |
| Protection | Toughened glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide) |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.8 x 75.2 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Charcoal |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2 4 5 12 13 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HMD Vibe Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.





























