Release Date: 11 Sep, 2025
87% SPEC SCORE
$106
The HMD Vibe 5G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
HMD Vibe 5G Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T760
OS
Android 15
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
5000mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Vibe 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.2 cm² (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T760 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide) |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 165 x 75.8 x 8.7 mm (6.50 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































