Release Date: 11 Sep, 2024
87% SPEC SCORE
$270
The HMD Project Fusion comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
HMD Project Fusion Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) Lower_than_HD
90Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5000mAh
wired, PD, 33W, QC
Data Updated on: 01 May, 2026
HMD Project Fusion Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 600 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, Wide, AF |
| Secondary | 2 MP, Depth |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 33W , QC wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164.2 x 75.5 x 8.3 mm (6.46 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 202.5g |
| Color Options | Noir |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, Plastic frame Plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 32 38 40 41 2 4 5 7 8 12 13 25 26 28 41 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 77 78 SA/NSA/Sub6 2 4 5 7 25 41 66 71 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer (G-sensor), Proximity sensor, Gyroscope, e-Compass, Ambient light sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HMD Project Fusion Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.


































