Release Date: 27 Jun, 2023
80% SPEC SCORE
$899
The Google Pixel Fold comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.6-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4821 mAh battery life, you can... Read More
Google Pixel Fold Key Features
Display
7.6 inches (1840x2208 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+10.8+10.8 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G2 (5 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4821mAh
Wired, PD3.0
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.6 inches, 183.3 cm² (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable OLED |
| PPI | 378 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1450 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G710 MP7 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 25mm (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, Laser AF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 10.8 MP, 112mm (telephoto), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/3.1") Aperture size: f/3.1 Focal length: 1.22µm |
| Tertiary | 10.8 MP, 121˚, (ultrawide), 1.25µm, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.25µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4821mAh |
| Charging | PD3.0 Wired, Wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 139.7 x 158.7 x 5.8 mm (5.50 x 6.25 x 0.23 in) |
| Weight | 283g |
| Color Options | Porcelain, Obsidian |
| Water & Dust Resistance | water resistant |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 75 76 77 78 79 257 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | G9FPL |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























