80% SPEC SCORE
$35
The Energizer E288s comes with KaiOS 2, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.8-inches display. With a Decent 2000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $35 this device is Wallet-friendly and it’s offers... Read More
Energizer E288s Key Features
Display
2.8 inches (240x320 pixels) Lower than HD
Camera
0.3 MP (Single Camera)
Hardware
MediaTek MT6739WW (28 nm)
OS
KaiOS 2
Ram & Storage
512MB + 4GB
Battery
Li-Ion 2000mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Energizer E288s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm² (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 143 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6739WW (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | 1.3 GHz |
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 512MB + 4GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Aperture size: Yes |
Battery
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | KaiOS 2 |
Design
| Dimensions | 138 x 58.2 x 12.8 mm (5.43 x 2.29 x 0.50 in) |
| Weight | 116g |
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Energizer E288s Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.

































