82% SPEC SCORE
$500
The Doogee V Max Plus comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.58-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding... Read More
Doogee V Max Plus Key Features
Display
6.58 inches (1080x2408 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+20+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050
OS
Android 14
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-ion 22000mAh
Wired, 33W, (Type-C fast charge)
Data Updated on: 01 May, 2026
Doogee V Max Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.58 inches, 104.3 cm² (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 401 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1500 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Arm Mali 2.6GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Arm Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (wide), 0.56µm, PDAF, (85") Aperture size: F/1.95 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 20 MP, (night vision), (79") Aperture size: F/1.8 Focal length: (night vision) |
| Tertiary | 8 MP, (Wide Angle & macro camera), (125") Aperture size: F/2.2 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p 720p 480p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: F/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Video Recording | 1080p 720p 420p |
Battery
| Battery Capacity | 22000mAh |
| Charging | 33W, (Type-C fast charge) Wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 178.5 x 83.1 x 26.3 mm (7.03 x 3.27 x 1.04 in) |
| Color Options | Obsidian Black, Pewter Gray |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | nano SIM1 + nano SIM2, nano SIM card + TF card |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 1 3 7 28 38 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi6(ax/ac/a/b/g/n) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass, Galileo, Beidou |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Recognition, accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Doogee V Max Plus Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.





































