80% SPEC SCORE
$439
The Blackview Hero 10 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Blackview Hero 10 Key Features
Display
6.9 inches (1080x2560 pixels) FHD
Camera
108+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G99 (6 nm)
OS
Android 13
DokeOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
4000mAh
wired, 45W, 48% in 20 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Blackview Hero 10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 110 cm² (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable AMOLED |
| PPI | 403 ppi |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 45W, 48% in 20 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | DokeOS 4 |
Design
| Dimensions | 169 x 75.5 x 8.1 mm (6.65 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Black, Purple |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































