Release Date: 21 Sep, 2018
86% SPEC SCORE
$195
The Apple iPhone XS comes with iOS 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 2658 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Apple iPhone XS Key Features
Display
5.8 inches (1125x2436 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
7 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A12 (7 nm)
OS
iOS 12
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 256GB
Battery
Li-Ion 2658mAh
wired, PD2.0, 15W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Apple iPhone XS Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.8 inches, 84.4 cm² (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 458 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR10, Dolby Vision |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A12 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Apple (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 256GB, 4GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 12 MP, 52mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps HDR, stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 7 MP, 32mm (standard) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 2658mAh |
| Charging | PD2.0, 15W, 50% in 30 min (advertised) wired, Wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 12 |
| Software Updates | iOS 17.4 |
Design
| Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Space Gray, Silver, Gold |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), stainless steel frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 46 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 29 30 32 34 38 39 40 41 46 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (4CA) Cat16 1024 150 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2097, A1920, A2100, A2098, Phone11, 2 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone XS Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.





































