Release Date: 03 Nov, 2017
84% SPEC SCORE
$193
The Apple iPhone X comes with iOS 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 2716 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Apple iPhone X Key Features
Display
5.8 inches (1125x2436 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
7 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A11 (10 nm)
OS
iOS 11
Ram & Storage
3GB + 64GB
3GB + 256GB
Battery
Li-Ion 2716mAh
wired, PD2.0, 15W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Apple iPhone X Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.8 inches, 84.4 cm² (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 458 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR10, Dolby Vision |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A11 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Apple 2.39 GHz (2x Monsoon + 4x Mistral) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (three-core graphics) |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 3GB + 256GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 28mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/3.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 12 MP, 52mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama), panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 7 MP, 32mm (standard) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 2716mAh |
| Charging | PD2.0, 15W, 50% in 30 min (advertised) wired, Wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 11 |
| Software Updates | iOS 16.7.5 |
Design
| Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 174g |
| Color Options | Space Gray, Silver |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), stainless steel frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 29 30 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (3CA) Cat12 600 150 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A1865, A1901, A1902, A1903, iPhone10, 3, iPhone10, 6 |
| SAR | 1.09 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone X Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.






































