76% SPEC SCORE
$904
The Razer Phone 2 Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.72-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Razer Phone 2 Key Features
Display
5.72 inches (1440x2560 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm)
OS
Android
Ram & Storage
8GB + 64GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 18W, QC4
Data Updated on: 01 May, 2026
Razer Phone 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.72 inches, 90.2 cm² (~72% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IGZO IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 513 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 580 nits (typ) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, oleophobic coating |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Adreno (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 630 |
Storage
| Memory | 8GB + 64GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 25mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 12 MP, 1.0µm, (1/3.1") Aperture size: f/2.6 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/30/60/120fps stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 18W, QC4 wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmos stereo speakers (THX-certified amplifiers) |
Software & OS
| Operating System | Android |
| Software Updates | Android 9.0 (Pie) |
Design
| Dimensions | 158.5 x 79 x 8.5 mm (6.24 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 220g |
| Color Options | Mirror back, Rugged satin |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 26 28 29 30 32 38 39 40 41 48 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (5CA) Cat18 1200 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Razer Phone 2 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.

































