Release Date: 27 Nov, 2020
78% SPEC SCORE
$314
The LG K62 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
LG K62 Key Features
Display
6.6 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
48+5+2+2 MP (Quad Camera)
28 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
LG K62 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 105.2 cm² (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 266 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 5 MP, 115˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 28 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 165 x 76.7 x 8.4 mm (6.50 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | White, Sky Blue, Red |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 28 38 66 1 3 5 7 28 40 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LMK525H, LMK525, LM-K525H, LM-K525 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
LG K62 Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.










































