Release Date: 26 Jul, 2023
82% SPEC SCORE
$663
The HTC U23 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4600 mAh... Read More
HTC U23 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+8+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 4600mAh
wired, 30W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC U23 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 644 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 30W wired, 15W wireless, 5W reverse wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.9 mm (6.56 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Aqua Blue, Roland Violet |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 12 17 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 7 20 28 41 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC U23 Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.




































