Release Date: 01 Oct, 2020
91% SPEC SCORE
$204
The HTC U20 5G comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
HTC U20 5G Key Features
Display
6.8 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
48+8+2+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
6GB + 256GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W, QC4
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC U20 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 111.6 cm² (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 620 |
Storage
| Memory | 6GB + 256GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W, QC4 wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 171.2 x 78.1 x 9.4 mm (6.74 x 3.07 x 0.37 in) |
| Weight | 215.5g |
| Color Options | Green, White |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 28 41 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G 2.56/0.9 Gbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, SAR |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC U20 5G Comparisons
Our Latest Blog
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.
Unbox the new Motorola Moto G Stylus 5G (2024) with our detailed review. Discover its features, specs, and first impressions in this comprehensive unboxing.
Explore our expert picks for the Best 5G Phones under Rs. 20,000. Discover top budget-friendly options, ensuring you get the best value for seamless and affordable 5G connectivity experiences.
From faster speeds to ultra-low latency, 4G and 5G networks are reshaping how we connect, work, stream, secure data, and build future technologies like smart cities, autonomous cars, and remote healthcare.




































