83% SPEC SCORE
$289
The BlackBerry Priv comes with Android 5, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.4-inches Crystal-clear Quality HD display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 3410 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
BlackBerry Priv Key Features
Display
5.4 inches (1440x2560 pixels) UHD
60Hz Refresh rate
Camera
18 MP (Single Camera)
2 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm)
OS
Android 5
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-Ion 3410mAh
wired, 18W, QC2
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry Priv Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.4 inches, 81.6 cm² (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 540 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| Fabrication process | 20nm |
| CPU | Adreno (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Adreno 418 |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 18 MP, 27mm (wide), PDAF, (1/2.4") Aperture size: f/2.2 |
| Features | Schneider-Kreuznach optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 2 MP |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 3410mAh |
| Charging | 18W, QC2 wired, Wireless (Qi/PMA) (market dependent) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 5 |
| Software Updates | 6.0.1 (Marshmallow) |
Design
| Dimensions | 147 x 77.2 x 9.4 mm (5.79 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 12 17 20 29 30 1 2 3 4 7 8 13 17 20 28 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (3CA) Cat9 450 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 (SlimPort 4K) |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, altimeter, gyro, ToF proximity, compass |
Additional Info
| Models | STV100-4, STV100-3, STV100-1, V100, STV100-2 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry Priv Comparisons
Our Latest Blog
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.

































