95% SPEC SCORE
$85
The BlackBerry Leap comes with BlackBerry OS 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5-inches HD display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 2800 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
BlackBerry Leap Key Features
Display
5 inches (720x1280 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
8 MP (Single Camera)
2 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus
OS
BlackBerry OS 10
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
Li-Ion 2800mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry Leap Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches, 68.9 cm² (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 294 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Adreno 1.5 GHz Krait |
| CPU cores | Dual-core |
| GPU | Adreno 225 |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, 31mm (standard), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 2 MP |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 2800mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | BlackBerry OS 10 |
Design
| Dimensions | 144 x 72.8 x 9.5 mm (5.67 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 170g |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Micro-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 4 5 7 13 17 1 3 7 8 20 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry Leap Comparisons
Our Latest Blog
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.

































