77% SPEC SCORE
$378
The BlackBerry Evolve X Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.99-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
BlackBerry Evolve X Key Features
Display
5.99 inches (1080x2160 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+13 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm)
OS
Android
Ram & Storage
6GB + 64GB
Battery
Li-Ion 4000mAh
wired, PD2.0, 18W, QC3
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry Evolve X Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.99 inches, 92.6 cm² (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Adreno (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 512 |
Storage
| Memory | 6GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 1.29µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.29µm |
| Secondary | 13 MP, 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.6 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | PD2.0, 18W, QC3 wired, Wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android |
Design
| Dimensions | 159.1 x 76.8 x 8.8 mm (6.26 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 170g |
| Color Options | Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame (7000 series) plastic/aluminum back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2/ 5.76 / LTE (2CA) Cat12 600/ 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry Evolve X Comparisons
Our Latest Blog
Wondering what Qualcomm Snapdragon X Elite is? Read this post for more details on this mesmerizing processor that can take your gaming experience to the next level. Read on!
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Explore the Android vs. iOS security comparison, dissecting strengths and vulnerabilities. Navigate the evolving landscape to make informed choices for a secure mobile experience.
Discover how RTK GNSS is evolving into a phone-first workflow, with mobile apps handling setup, corrections, data capture, and field quality control.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.





























