71% SPEC SCORE
$214
The BlackBerry Aurora comes with Android 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.5-inches HD display, perfect for both work and entertainment. With a Good 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $214 this... Read More
BlackBerry Aurora Key Features
Display
5.5 inches (720x1280 pixels) HD
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm)
OS
Android 7
Ram & Storage
4GB + 32GB
Battery
Li-Ion 3000mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry Aurora Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm² (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 267 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Adreno 1.4 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Adreno 308 |
Storage
| Memory | 4GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 7 |
Design
| Dimensions | 152 x 76.8 x 8.5 mm (5.98 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Black, Silver, Gold |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | BBC100-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry Aurora Comparisons
Our Latest Blog
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.

































