Release Date: 20 Sep, 2019
80% SPEC SCORE
$190
The Apple iPhone 11 comes with iOS 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 3110 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Apple iPhone 11 Key Features
Display
6.1 inches (828x1792 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A13 (7 nm+)
OS
iOS 13
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Ion 3110mAh
Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Apple iPhone 11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 90.3 cm² (~79% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 326 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A13 (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Apple (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 12 MP, 120˚, 13mm (ultrawide), (1/3.6") Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps HDR, stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps, 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 3110mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) Wired, Wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 13 |
| Software Updates | iOS 17.4 |
Design
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame (7000 series) glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - for China |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 29 30 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (CA) Cat16 1024 150 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2221, A2111, A2223, iPhone12, 1 |
| SAR | 1.09 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 11 Comparisons
Our Latest Blog
Are you looking for the best iPhone alternatives? If so, check out this post for some of the best Alternatives of Apple iPhone you can consider buying. Read on!
Want to turn Apple Logo on iPhone into Secret Button or back tap but don't know how to do it? Check out this post for the steps to transform the Apple logo into a secret button.
Cracked iPhone screen? Discover the truth about iPhone screen repairs in Sydney, Apple brand repairs, third-party options, costs, and how Australian law protects your warranty rights.
Apple introduces Apple Invites, an innovative event planning app for iPhone users, allowing custom invitations, RSVPs, shared albums and more for seamless gatherings.
Looking to buy an iPhone in 2025? Discover the best Apple iPhones to buy this year from premium flagships like iPhone 17 Pro Max to budget-friendly picks like iPhone 16e. Compare features, prices, and find your perfect iPhone match today!
































