Popular
Release Date: 05 Jun, 2025
91% SPEC SCORE
$194
The Tecno Pova Curve comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a All-day 5500 mAh... Read More
Tecno Pova Curve Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Ultimate
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired, 45W, 50% in 15 min, 100% in 45 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Pova Curve Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.73") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 45W, 50% in 15 min, 100% in 45 min wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
| Software Updates | planned upgrade to Android 16 |
Design
| Dimensions | NaN x 7.5 x NaN mm (NaN x 0.30 x NaN in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Neon Cyan, Magic Silver, Geek Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LJ8k |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































