Release Date: 25 Jun, 2025
85% SPEC SCORE
$249
The Tecno Pova 7 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Tecno Pova 7 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio G100 Ultimate
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
7000mAh
wired, 45W, 50% in 29 min, 100% in 70 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Pova 7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm² (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.7µm, PDAF Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W, 50% in 29 min, 100% in 70 min wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9.3 mm (6.64 x 3.02 x 0.37 in) |
| Color Options | Hyper Titanium, Magic Silver, Geek Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LJ6 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































