90% SPEC SCORE
$260
The Tecno Pova 7 Ultra comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your... Read More
Tecno Pova 7 Ultra Key Features
Display
6.67 inches (1260x2800 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+8 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 8350 Ultimate
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
6000mAh
wired, 70W, 50% in 18 min, 100% in 44 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Pova 7 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 2592Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8350 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.7µm, PDAF Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 70W, 50% in 18 min, 100% in 44 min wired, 30W wireless (magnetic), 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
Design
| Dimensions | 160 x 75.2 x 8.9 mm (6.30 x 2.96 x 0.35 in) |
| Color Options | Geek White, Geek Black |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LJ9 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































