Release Date: 10 Jul, 2024
91% SPEC SCORE
$221
The Tecno Pova 7 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your... Read More
Tecno Pova 7 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
64+8 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Ultimate
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Wired, 45W, 50% in 26 min, 100% in 61 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Pova 7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 2304Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, (wide), PDAF, (1/1.73") |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (Wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 45W, 50% in 26 min, 100% in 61 min Wired, 30W wireless (magnetic), 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.5 x 75.9 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Geek Black, Dynamic Grey, Neon Cyan |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LJ8 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































