64% SPEC SCORE
$425
The Palm Phone PVG100 comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 3.3-inches HD display. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 800 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $425 this device... Read More
Palm Phone PVG100 Key Features
Display
3.3 inches (720x1280 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
12 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 720P Video
Hardware
Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm)
OS
Android 8
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-Ion 800mAh
Wired, 50% in 31 min, 100% in 68 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Palm Phone PVG100 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 3.3 inches, 30 cm² (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 445 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Adreno (4x1.4 GHz & 4x1.1 GHz) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 505 |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 800mAh |
| Charging | 50% in 31 min, 100% in 68 min (advertised) Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
Design
| Dimensions | 96.6 x 50.6 x 7.4 mm (3.80 x 1.99 x 0.29 in) |
| Weight | 62.5g |
| Color Options | Gold, Titanium |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 3) |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2 4 5 12 13 17 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Infrared Face ID, accelerometer, proximity, gyro, compass |
Additional Info
| Models | PVG100, PVG100E |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Palm Phone PVG100 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.


































