Release Date: 03 Mar, 2021
82% SPEC SCORE
$173
The LG W41 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.55-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $173 this device is... Read More
LG W41 Key Features
Display
6.55 inches (900x1600 pixels) HD
Camera
48+8+5+2 MP (Quad Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
LG W41 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 118.3 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 280 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 166.5 x 77.3 x 9.3 mm (6.56 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 201g |
| Color Options | Magic Blue, Laser Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | LMK610IM, LM-K610IM |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
LG W41 Comparisons
Our Latest Blog
Discover what's inside the box of the Nothing CMF Phone 1! Unbox and explore the included accessories, case, stand, and more in our detailed unboxing article.
MWC 2025 Day 1 brought game changing tech to the forefront from laptops and solar phones to the latest in AR and modular cameras.
Read the Xiaomi 17 Ultra review covering full specs, Type 1 camera sensor, Snapdragon 8 Elite performance, photography grip kit, battery life, and real-world camera test.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.




































