Release Date: 06 Nov, 2020
85% SPEC SCORE
$368
The LG K92 5G comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
LG K92 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
64+5+2+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Quick Charge 4.0
Data Updated on: 01 Apr, 2026
LG K92 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619L |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 25mm (wide), 0.7µm, PDAF, (1/1.97") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 5 MP, 115˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 27mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | Quick Charge 4.0 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 166.4 x 77.2 x 8.4 mm (6.55 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 202.4g |
| Color Options | Titan Gray |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LMK920, LM-K920 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
LG K92 5G Comparisons
Our Latest Blog
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.
Unbox the new Motorola Moto G Stylus 5G (2024) with our detailed review. Discover its features, specs, and first impressions in this comprehensive unboxing.
Explore our expert picks for the Best 5G Phones under Rs. 20,000. Discover top budget-friendly options, ensuring you get the best value for seamless and affordable 5G connectivity experiences.
From faster speeds to ultra-low latency, 4G and 5G networks are reshaping how we connect, work, stream, secure data, and build future technologies like smart cities, autonomous cars, and remote healthcare.










































