Popular
Release Date: 01 Jun, 2025
88% SPEC SCORE
$306
The Infinix GT 30 Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a... Read More
Infinix GT 30 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+8 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8350 Ultimate
OS
Android 15
XOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
5200mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix GT 30 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 2304Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8350 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 111˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W wired, 30W wireless, 10W reverse wired, 5 reverse wireless, Bypass Charging 2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.8 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Dark Flare, Blade White, Shadow Ash |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic back plastic frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
Additional Info
| Models | X6873 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































