Release Date: 26 Apr, 2024
90% SPEC SCORE
$269
The Infinix GT 20 Pro comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 5000 mAh... Read More
Infinix GT 20 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+2+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
OS
Android 14
XOS 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix GT 20 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.7 cm² (~91% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 24mm (wide), 0.64µm, AF, (1/1.67") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Tertiary | 2 MP, (depth) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3, 45W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14 |
Design
| Dimensions | 164.3 x 75.4 x 8.2 mm (6.47 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Mecha Blue, Mecha Orange, Mecha Silver |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
Additional Info
| Models | X6871 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































