Release Date: 18 May, 2023
85% SPEC SCORE
$405
The HTC U23 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4600 mAh battery life, you can stay powered... Read More
HTC U23 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+8+5+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4600mAh
wired, 30W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC U23 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 644 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.64μm, PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.64μm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 30W wired, 15W wireless, 5W reverse wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.9 mm (6.56 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Snow White, Coffee Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 12 17 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 7 20 28 41 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 2QC9200, 2QC9100, 2QCB100 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC U23 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Explore an in-depth comparison between the iPhone 17 Pro and iPhone 16 Pro. Discover differences in design, performance, camera capabilities and more from the Apple brand's latest offerings.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.



































