Release Date: 22 Oct, 2020
86% SPEC SCORE
$273
The HTC Desire 20+ comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
HTC Desire 20+ Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
48+5+2+5 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 15W, QC4
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC Desire 20+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 618 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 5 MP, 115˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W, QC4 wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 164.9 x 75.7 x 9 mm (6.49 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Dawn Orange, Twilight Black, Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE / Cat6 300 75 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC Desire 20+ Comparisons
Our Latest Blog
Explore the unboxing and review of the Nothing Phone (2a) Plus. its features, performance, first impressions and nothing phone 2a plus Price with our detailed overview.
Are you looking for the best mobile phone straps for Android or iOS devices? Check out this post for 20+ phone straps for both Android and iOS phones. Read on!
Discover the best mobile processors in 2026! Check out the top 20 smartphone chipsets ranked by performance, AnTuTu & Geekbench scores, and find the perfect processor for gaming, photography, AI tasks, and everyday use.
Explore 20 powerful Android 16 features designed to improve speed, battery life, and overall phone performance. Upgrade your mobile experience today!
Samsung Galaxy S26 Ultra, S26 Plus, and S26 hands-on review, covering key upgrades in AI, cameras, performance, design, and battery life for the 2026 flagship lineup.



































