Release Date: 18 Oct, 2018
79% SPEC SCORE
$492
The Google Pixel 3 comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 2915 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Google Pixel 3 Key Features
Display
5.5 inches (1080x2160 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12.2 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 2915mAh
wired, PD2.0, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 76.7 cm² (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 443 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Adreno (4x2.5 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 630 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12.2 MP, 28mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.4µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps 1080p @30fps (gyro-EIS) |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 28mm (wide) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 19mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Auto-HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 2915mAh |
| Charging | PD2.0, 18W wired, Wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
| Software Updates | Android 12 |
Design
| Dimensions | 145.6 x 68.2 x 7.9 mm (5.73 x 2.69 x 0.31 in) |
| Weight | 148g |
| Color Options | Clearly White, Just Black, Not Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 29 32 38 39 40 41 42 46 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (5CA) Cat16 1024 75 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















