76% SPEC SCORE
$418
The BlackBerry Motion comes with Android 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.5-inches sharp FHD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $418... Read More
BlackBerry Motion Key Features
Display
5.5 inches (1080x1920 pixels) FHD
Camera
12 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm)
OS
Android 7
Ram & Storage
4GB + 32GB
Battery
Li-Ion 4000mAh
wired, 18W, QC3
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry Motion Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 82.6 cm² (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Adreno 2.0 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 506 |
Storage
| Memory | 4GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12 MP, PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 18W, QC3 wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 7 |
Design
| Dimensions | 155.8 x 75.5 x 8.1 mm (6.13 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 167g |
| Color Options | Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 26 28 32 38 39 40 41 2 4 5 7 12 13 17 29 30 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS2 |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | BBD100-1, BBD100-6, BBD100-2 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry Motion Comparisons
Our Latest Blog
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.

































