72% SPEC SCORE
$468
The BlackBerry KEY2 LE comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 4.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
BlackBerry KEY2 LE Key Features
Display
4.5 inches (1080x1620 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+5 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm)
OS
Android 8
Ram & Storage
4GB + 32GB
4GB + 64GB
Battery
Li-Ion 3000mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry KEY2 LE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4.5 inches, 60 cm² (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | 434 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Adreno (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 509 |
Storage
| Memory | 4GB + 32GB, 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, 1.12µm, PDAF, (1/3.1") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
Design
| Dimensions | 150.3 x 71.8 x 8.4 mm (5.92 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 156g |
| Color Options | Slate, Champagne, Atomic |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 19 20 26 28 32 38 40 41 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 28 29 66 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | BBE100-4, BBE100-5, BBE100-1, BBE100-2 |
| SAR | 1.01 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry KEY2 LE Comparisons
Our Latest Blog
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.






























