84% SPEC SCORE
$268
The BlackBerry DTEK60 comes with Android 6, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.5-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $268... Read More
BlackBerry DTEK60 Key Features
Display
5.5 inches (1440x2560 pixels) UHD
Camera
21 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm)
OS
Android 6
Ram & Storage
4GB + 32GB
Battery
Li-Ion 3000mAh
wired, 18W, QC3
Data Updated on: 01 Apr, 2026
BlackBerry DTEK60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm² (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 534 ppi |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Adreno (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Adreno 530 |
Storage
| Memory | 4GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 21 MP, PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 720p @120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging | 18W, QC3 wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 6 |
Design
| Dimensions | 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 165g |
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 12 17 20 29 1 2 3 4 5 7 8 19 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | BBA100-2, BBA100-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry DTEK60 Comparisons
Our Latest Blog
Missing your old BlackBerry in 2026? Discover the 6 best BlackBerry-style phones with physical QWERTY keyboards, including Clicks Communicator, Unihertz Titan 2, Zinwa Q25, KEYone, and KEY2. Compare features, specs, and pricing before you buy.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.

































