Release Date: 02 Jun, 2025
83% SPEC SCORE
$140
The Realme C71 4G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Exceptional... Read More
Realme C71 4G Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
6300mAh
wired, 45W, 50% in 36 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme C71 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.2 cm² (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 725 nits |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6300mAh |
| Charging | 45W, 50% in 36 min wired, 6W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 165.8 x 75.9 x 7.8 mm (6.53 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Midnight Lily, Lily White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5303 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































