Release Date: 08 Mar, 2023
79% SPEC SCORE
$475
The Realme C55 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Realme C55 Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6769H Helio G88 (12nm)
OS
Android 13
Realme UI 4.0
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W, 50% in 29 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme C55 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109 cm² (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 680 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769H Helio G88 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali-G52 (2x2.0 GHz Cortex-A75 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, (wide), PDAF, (1/2.0") |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W, 50% in 29 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | Realme UI 4.0 |
Design
| Dimensions | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 189.5g |
| Color Options | Sun Shower, Rainy Night, Rainforest |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX3710 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































































