Popular
90% SPEC SCORE
$177
The Realme C85 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day with Remarkable... Read More
Realme C85 5G Key Features
Display
6.8 inches (720x1570 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme C85 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 113 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 254 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 28mm (wide), PDAF, (1/2.96") Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 26mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W Wired, reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 166.1 x 77.9 x 8.4 mm (6.54 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 215g |
| Color Options | Green, Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5253 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































