Release Date: 20 Aug, 2020
82% SPEC SCORE
$104
The Google Pixel 4a comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.81-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 3140 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Google Pixel 4a Key Features
Display
5.81 inches (1080x2340 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12.2 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 3140mAh
wired, PD2.0, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 4a Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.81 inches, 83.2 cm² (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 443 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 618 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12.2 MP, 27mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.4µm |
| Features | LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | Auto-HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3140mAh |
| Charging | PD2.0, 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 144 x 69.4 x 8.2 mm (5.67 x 2.73 x 0.32 in) |
| Weight | 143g |
| Color Options | Just Black, Barely Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (3CA) Cat12 600 75 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | G025J, GA02099, G025N |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Google Pixel 4a Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.



























