Release Date: 22 Sep, 2017
81% SPEC SCORE
$231
The Apple iPhone 8 comes with iOS 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 4.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 1821 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Apple iPhone 8 Key Features
Display
4.7 inches (750x1334 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
12 MP (Single Camera)
7 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A11 (10 nm)
OS
iOS 11
Ram & Storage
2GB + 64GB
2GB + 128GB
Battery
Li-Ion 1821mAh
wired, PD2.0, 15W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm² (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Retina IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 326 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Ion-strengthened glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A11 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Apple (2x Monsoon + 4x Mistral) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (three-core graphics) |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB, 2GB + 128GB, 2GB + 256GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12 MP, 28mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 7 MP Aperture size: f/2.2 |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 1821mAh |
| Charging | PD2.0, 15W, 50% in 30 min (advertised) wired, Wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 11 |
| Software Updates | iOS 16.7.5 |
Design
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight | 148g |
| Color Options | Silver, Space Gray, Gold, Red |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 29 30 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (3CA) Cat12 600 150 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A1863, A1905, A1906, A1907, iPhone10, 1, iPhone10, 4 |
| SAR | 1.32 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























