Release Date: 20 Sep, 2013
83% SPEC SCORE
$362
The Apple iPhone 5s comes with iOS 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 4-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 1560 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $362 this device is... Read More
Apple iPhone 5s Key Features
Display
4 inches (640x1136 pixels) Lower_than_HD
Camera
8 MP (Single Camera)
1.2 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Apple A7 (28 nm)
OS
iOS 7
Ram & Storage
1GB + 16GB
1GB + 32GB
Battery
Li-Po 1560mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 5s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4 inches, 44.1 cm² (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 326 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A7 (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | PowerVR 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| CPU cores | Dual-core |
| GPU | PowerVR G6430 |
| GPU Core | (quad-core graphics) |
Storage
| Memory | 1GB + 16GB, 1GB + 32GB, 1GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, 29mm (standard), 1.5µm, AF, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.5µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 1.2 MP, 31mm (standard) Aperture size: f/2.4 |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 1560mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 7 |
| Software Updates | iOS 12.5.6 |
Design
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight | 112g |
| Color Options | Space Gray, White/Silver, Gold |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO / HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 8 13 17 19 20 25 1 2 3 4 5 8 13 17 18 19 20 25 26 1 2 3 5 7 8 20 1 2 3 5 7 8 20 38 39 40 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat3 100 50 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A1453, A1457, A1518, A1528, A1530, A1533, iPhone6, 1, iPhone6, 2 |
| SAR | 1.12 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































