Release Date: 21 Sep, 2012
86% SPEC SCORE
$375
The Apple iPhone 5 comes with iOS 6, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 4-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Good 1440 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $375 this device is... Read More
Apple iPhone 5 Key Features
Display
4 inches (640x1136 pixels) Lower_than_HD
Camera
8 MP (Single Camera)
1.2 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Apple A6 (32 nm)
OS
iOS 6
Ram & Storage
1GB + 16GB
1GB + 32GB
Battery
Li-Po 1440mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Apple iPhone 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4 inches, 44.1 cm² (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 326 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glassoleophobic coating |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A6 (32 nm) |
| Fabrication process | 32nm |
| CPU | PowerVR 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) |
| CPU cores | Dual-core |
| GPU | PowerVR SGX 543MP3 |
| GPU Core | (triple-core graphics) |
Storage
| Memory | 1GB + 16GB, 1GB + 32GB, 1GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, 33mm (standard), 1.4µm, AF, (1/3.2") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.4µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 1.2 MP, 35mm (standard) Aperture size: f/2.4 |
| Features | face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 1440mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | iOS 6 |
| Software Updates | iOS 10.3.4 |
Design
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight | 112g |
| Color Options | Black, Slate, White, Silver |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 4 17 LTE 700 850 1800 1900 2100 LTE 850 1800 2100 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat3 100 50 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A1428, A1429, A1442, iPhone5, 1, iPhone5, 2 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 5 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.



































