77% SPEC SCORE
$631
The Infinix Zero Flip comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 4720 mAh... Read More
Infinix Zero Flip Key Features
Display
6.9 inches (1800x2640 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8020 (6 nm)
OS
Android 14
XOS 14.5
Ram & Storage
8GB + 512GB
Battery
4720mAh
wired, 70W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Zero Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 107.6 cm² (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1400 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 MC9 |
Storage
| Memory | 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4720mAh |
| Charging | 70W wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14.5 |
Design
| Dimensions | 170.4 x 73.4 x 7.6 mm (6.71 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Rock Black, Blossom Glow |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































