86% SPEC SCORE
$285
The Infinix Zero 30 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 5000 mAh... Read More
Infinix Zero 30 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+13+2 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8020 (6 nm)
OS
Android 13
XOS 13
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 68W, 80% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Infinix Zero 30 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 950 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 MC9 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 68W , 80% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | XOS 13 |
Design
| Dimensions | 164.5 x 75 x 7.9 mm (6.48 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 185g |
| Color Options | Rome Green, Golden Hour, Fantasy Purple |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame glass back (Gorilla Glass 5) or eco leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6731 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































