Release Date: 18 Sep, 2024
89% SPEC SCORE
$398
The Infinix Zero 40 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 5000 mAh... Read More
Infinix Zero 40 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+50+2 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
OS
Android 14
XOS 14.5
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 45W, 60% in 25 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Zero 40 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC6 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 50 MP, 120˚, (ultrawide), PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Triple-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 60% in 25 min (advertised) wired, 20W wireless, 10W reverse wired, Bypass Charging 2.0 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14.5 |
Design
| Dimensions | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Rock Black, Violet Garden, Moving Titanium |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6861 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































