Release Date: 07 Feb, 2020
81% SPEC SCORE
$151
The Huawei Y7p comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.39-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Huawei Y7p Key Features
Display
6.39 inches (720x1560 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
48+8+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Kirin 710F (12 nm)
OS
Android 9
EMUI 9
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei Y7p Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.39 inches, 100.2 cm² (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 710F (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G51 MP4 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 27mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
| OS UI | EMUI 9 |
Design
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 176g |
| Color Options | Aurora Blue, Midnight Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 34 38 39 40 41 1 2 3 4 5 7 8 28 34 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 400 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | ART-L28, ART-L29 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























